Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte w regionie radomskim – Iłża, 1 września 2023 r.

1 września upamiętniliśmy żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.

Instytut Pamięci Narodowej w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddał hołd polskim żołnierzom, którzy jako pierwsi walczyli z niemieckim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. Trudno się dziwić, że Westerplatte urosło do rangi symbolu.

W tym roku w całej Polsce złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na 70 grobach w 50 miejscowościach. W województwie mazowieckim upamiętniliśmy żołnierzy Westerplatte w Iłży.

1 września 2023 r. dr Krzysztof Busse, przedstawiciel delegatury IPN w Radomiu złożył kwiaty na grobie kpr.  Władysława Drożdża w Iłży. Razem z delegacją IPN kwiaty i znicze złożyli: wicestarosta radomski Krzysztof Kozera oraz dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury Renata Metzger.

Biogram Władysława Drożdża:

Władysław Dróżdż (1915–1946). Ur. 20 lipca 1915 r. w Chwałowicach. Do służby wojskowej został powołany w 1937 r. do 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 17 marca 1939 r. przybył na Westerplatte w stopniu starszego legionisty jako karabinowy', gdzie 21 maja został mianowany do stopnia kaprala. W czasie obrony walczył w obsłudze wartowni nr l. Był ranny. W niewoli przebywał do 1943 r. w Stalagu I A. Po udanej ucieczce do Pakosławia ukrywał się na strychu w czworakach u brata Stefana. Poszukiwany przez żandarmerię w kwietniu 1943 r. po ujawnieniu się został skierowany do pracy w ogrodnictwie w pakosławskim majątku znajdującym się pod zarządem niemieckim. 11 stycznia 1945 r. został wywieziony w okolice Wrocławia, gdzie pracował przy naprawie torów kolejowych. 20 czerwca 1945 r. chory i skrajnie wycieńczony powrócił do domu. Zmarł 30 kwietnia 1946 r.  W 1994 r. na jego mogile z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego umieszczono tabliczkę z napisem „Obrońca Westerplatte”.

 

  • Władysław Dróżdż - obrońca Westerplatte. Fot. Michał Adamczyk
  • Delegacja na grobie Władysława Drożdża. Fot. Michał Adamczyk
  • Lista obrońców Westerplatte.com
do góry