Nawigacja

Aktualności

W Przystanku Historia IPN Izba Pamięci księdza Romana Kotlarza w Pelagowie-Trabliach odbyły się warsztaty „Historia dla smyka”

Delegatura IPN w Radomiu wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala zorganizowali zajęcia dla dzieci szkolnych. W dniach 1-11 sierpnia odbyły się warsztaty historyczne „Historia dla smyka”, które przeznaczone były dla dzieci w wieku 7-11 lat z gminy Kowala (powiat radomski).

Historyczna podróż rozpoczęła się 1 sierpnia. Młodzież zapoznała się z zasadami obowiązującymi na warsztatach, a następnie zaczęli odkrywać historię od jej najstarszych dziejów. Przy okazji przypadającej w tym dniu 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego uczestnicy również nie zapomnieli o bohaterskich żołnierzach biorących udział w powstaniu.

Kolejne atrakcje w wakacyjnych spotkaniach z historią to interesujące wycieczki do Muzeum Zabawek w Kielcach i muzeum Historii Radomia. Zwiedzanie wystaw połączone zostało z warsztatami, podczas których dzieci doskonale bawiły się i uczyły, jak zbudować miasto czy zrobić cudaka z drewna.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań z historią pogłębili swoją wiedzę, udając się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Była to ekscytująca interaktywna wyprawa do świata wyobraźni, w czasie której spotkały nie tylko Koziołka Matołka, ale też wielu innych bohaterów znanych bajek, baśni i legend. Podróż ta zakończyła się smakowitymi warsztatami, na których dzieci wytwarzały i ozdabiały karmelkowe postacie Koziołka Matołka, Reksia czy Kota Filemona. 

Na zakończenie dwutygodniowych warsztatów wszyscy uczestnicy udali się do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Oprócz zwiedzania wystaw znajdujących się tam, młodzi adepci historii wzięli udział w przygotowanej przez pracowników Centrum Rzeźby Polskiej grze terenowej na terenie całego obiektu. Warsztaty zakończyło ognisko, podczas którego zostały rozdane pamiątkowe dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników.
do góry