Nawigacja

Aktualności

Film dokumentalny „Grupa Pileckiego” oraz wykład red. Tadeusza Płużańskiego. Radom, Szydłowiec 15 czerwca 2023 r.

W czwartek, 15 czerwca, w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz w sali kameralnej Szydłowieckiego Centrum Kultury — Zamek odbyły się pokazy filmu „Grupa Pileckiego” w reż. Grzegorza Jechiewicza. Projekcji filmu towarzyszyła prelekcja historyka — red. Tadeusza Płużańskiego — syna jednego ze współpracowników Pileckiego oraz współtwórcy filmu.

W pracy nad filmem przyświecał autorom jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. O rotmistrzu Pileckim słyszał niemal każdy. Do tej pory mniej mówiło się o roli, jaką odegrali jego najbliżsi współpracownicy – w tym, od pewnego momentu, ojciec Tadeusza Płużańskiego.

Pokazy filmu wraz z prelekcją cieszyły się sporym zainteresowanie ze strony lokalnych społeczności. Na sali znaleźli się m.in. żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Witolda Pileckiego, uczniowie radomskich i szydłowieckich szkół średnich oraz podstawowych. W Szydłowcu pojawili się również członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W Szydłowcu oprócz red. Tadeusza Płużańskiego głos zabrał Michał Adamczyk — asystent prasowy delegatury IPN w Radomiu, który przybliżył losy Edwarda Ciesielskiego — żołnierza, który uciekł razem z Pileckim i Janem Radzejem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

do góry