W pracy nad filmem przyświecał autorom jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. O rotmistrzu Pileckim słyszał niemal każdy. Do tej pory mniej mówiło się o roli, jaką odegrali jego najbliżsi współpracownicy – w tym, od pewnego momentu, ojciec Tadeusza Płużańskiego.
Pokazy filmu wraz z prelekcją cieszyły się sporym zainteresowanie ze strony lokalnych społeczności. Na sali znaleźli się m.in. żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Witolda Pileckiego, uczniowie radomskich i szydłowieckich szkół średnich oraz podstawowych. W Szydłowcu pojawili się również członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W Szydłowcu oprócz red. Tadeusza Płużańskiego głos zabrał Michał Adamczyk — asystent prasowy delegatury IPN w Radomiu, który przybliżył losy Edwarda Ciesielskiego — żołnierza, który uciekł razem z Pileckim i Janem Radzejem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.