Nawigacja

Aktualności

Finał konkursu „Obudźmy bohaterów ziemi rusinowskiej”. Rusinów, 14 czerwca 2023 r.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie odbył się finał szkolnego konkursu o lokalnych bohaterach.

„Obudźmy bohaterów ziemi rusinowskiej” - pod takim tytułem odbył się szkolny konkurs, w którym uczniowie PSP w Rusinowie mogli przedstawić w formie plastyczne i/lub literackiej bohaterów ze swoich okolic. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych osób, które w sposób twórczy przedstawiły lokalnych herosów. Poza bohaterami wojen młodzież przedstawiła również jako bohaterów muzyków ludowych z okolich, lokalnych księży zasłużonych dla społeczności, ale nie zabrakło też prac, na których znaleźli się rodzice - najwięksi bohaterowie dla swoich pociech.

Przed poznaniem finalistów miały miejsce krótkie wystąpienia, a jedno z nich dotyczyło bohaterskiej harcerki z regionu radomskiego - Teresy Grodzińskiej. Zgromadzonych nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości z postacią Grodzińskiej zapoznał Michał Adamczyk, pracownik delegatury IPN w Radomiu. Po krókiej prelekcji zgromadzeni obejrzeli także film z serii „Bohaterowie Niepodległości”, w którym w animowanej odsłonie zostały przedstawione losy sanitaruszki 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich.

Bohaterowie niepodległej - Teresa Jadwiga Grodzińska (pdf)

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Teresie Grodzińskiej:

Oprócz wygłoszenia prelekcji przekazaliśmy również nagrody w postaci książek, gier oraz komiksów dla uczestników konkursu. Na zakończenie została otwarta galeria, w której zostały zaprezentowane wszystkie wyróżnione prace.

 

 

 

do góry