Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Radom, 1 marca 2024 r.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej oddaje cześć żołnierzom powojennej konspiracji. W Radomiu bohaterów walki o niepodległość Polski upamiętniliśmy pod pomnikiem żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zlokalizowanym przy ul. Beliny-Prażmowskiego w Radomiu.

1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

1 marca 2024 roku o godz. 12.00 w kościele garnizonowym w Radomiu, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego, w których wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i organizacji kombatanckich oraz naczelnik delegatury IPN w Radomiu — Danuta Pawlik.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Żołnierzy Wyklętych w Radomiu. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odśpiewano hymn, w trakcie którego na maszt została wciągnięta Polska flaga. Po okolicznościowych przemówieniach, uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.

do góry