Nawigacja

Aktualności

Premiera publikacji „Czterdzieści siedem mgnień Radomskiego Czerwca 1976”. Radom, 26 czerwca 2023 r.

Historia radomskiego protestu z dnia 25 czerwca 1976 r. opowiedziana na 47 zdjęciach, wsparta merytorycznymi komentarzami i emocjonalnymi wspomnieniami jego uczestników.

26 czerwca, w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, odbyła się premiera publikacji dotyczącej wydarzeń z czerwca 1976 roku.

Autorami broszury są: Karolina Słowińska oraz dr Arkadiusz Kutkowski. Publikacja zawiera 47 specjalnie wyselekcjonowanych i wybranych zdjęć, które zostały poddane procesowi renowacji cyfrowej, a część z nich została pokolorowana — pozwoli to spojrzeć na historyczne zdjęcia z nieco innej perspektywy.

Jak pisze autorka — Karolina Słowińska:

Wybór zdjęć, które są wyjątkowo istotnym elementem tego albumu, nie jest przypadkowy, bowiem tym razem to głównie obraz ma przekazać historię tamtych wydarzeń i stanowić podstawowe źródło historyczne. Oczywiste jest również to, że aby fotografia zaczęła „mówić” do odbiorcy należy ją zrozumieć i przeżyć, stąd w niniejszej publikacji nie mogło zabraknąć także krótkiego komentarza historycznego. Jednak zamiarem autorów jest przede wszystkim opowiedzenie historii obrazem, krótką migawką, uchwyconą na zdjęciu chwilą.

Zdjęcia z publikacji poddane procesowi koloryzacji:

 

do góry