Nawigacja

Aktualności

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym. Rocznica Bitwy pod Zwoleniem — pokazy filmów, prelekcja oraz quiz. Zwoleń, 6 czerwca 2023 r.

W tym roku rocznicowe uroczystości, Bitwy pod Zwoleniem, zainaugurowane zostały wydarzeniem kulturalno-historycznym, które odbyło się 26 maja w Centrum Artystyczno-Kulturalnym w Kozienicach. 6 czerwca w Zwoleniu odbyły się pokazy filmów: „Panna Lodzia” oraz animowanego „Zagon”. Pokazom towarzyszyły prelekcje oraz quiz na platformie Kahoot!

 

We wtorek, 6 czerwca, w Zwoleniu odbyły się pokazy filmów "Panna Lodzia" w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik oraz "Zagon" w reżyserii Przemysława Bednarczyka.

Projekcje filmów były kolejną częścią obchodów bitwy pod Zwoleniem.

Przed filmami głos zabrał prof. Marek Wierzbicki, który wprowadził obecną młodzież w rzeczywistość Polski po 1945 roku. Następnie o wydarzeniach z filmu "Panna Lodzia" opowiedział dr Krzysztof Busse, który przedstawił losy — Stanisława Warchoła "Mściciela", czyli narzeczonego tytułowej "panny Lodzi". Głos zabrała również wnuczka Leokadii Gregorczyk — Agnieszka Gregorczyk-Janik, która przedstawiła historię tragicznej miłości jej babci oraz Stanisława Warchoła.

Po prelekcjach przyszedł czas na filmy. Pierwszy z nich "Panna Lodzia" to film dokumentalny ze wspomnieniami Leokadii Gregorczyk z domu Lentas, która była narzeczoną Stanisława Warchoła "Mściciela" - zabitego przez funkcjonariuszy UB i MO w 1950 roku. Pani Leokadia spędziła kilka miesięcy w areszcie UB, gdzie była brutalnie przesłuchiwana w sprawie swojego narzeczonego, o czym również opowiada na filmie. Drugim filmem była animacja pod tytułem „Zagon” w reżyserii Przemysława Bednarczyka opowiadająca o losach Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”.

Młodzież po obejrzeniu filmu przystąpiła do quizu na platformie Kahoot! Uczniowie musieli odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących losów partyzantów w okolicach Zwolenia, a także musieli się wykazać znajomością historii polskiego podziemia niepodległościowego w regionie radomskim. Trójka zwycięzców otrzyma nagrody już w najbliższą niedzielę, podczas głównych uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed prawie 80 lat.

Wszystkie szkoły, które wzięły udział w wydarzeniu otrzymały od nas pakiety edukacyjne w skład których wchodziły m.in. gry oraz książki.

do góry